Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Mata pelajaran : Bahasa Arab
Kelas
: 2 Jujur
Tarikh / Masa : 13 Ogos 2013 / 8.00 Pagi – 9.00 Pagi (1
jam)
Bilangan Murid : 25 Orang (12 Lelaki + 13 Perempuan)
Tajuk
: Mari Mewarna
Standard Kandungan : 3) Mendengar perkataan dan ayat yang
mudah.
Standard Pembelajaran : 3.1 Mampu
mendengar kalimah dan ayat serta mengulangnya
sehingga faham.
sehingga faham.
6.1
Menyebut perkataan dan ayat mudah.
Objektif
Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1) Menyebut 6 perkataan
warna dengan sebutan yang betul.
2) Menentukan
warna berdasarkan gambar yang diberikan.
3) Mengaitkan
warna dengan benda yang berada di sekeliling.
Kemahiran Berfikir secara Kritis dan
Kreatif : Menentukan warna berdasarkan
gambar
yang dipaparkan.
yang dipaparkan.
Fokus Kemahiran : Mendengar dan Bertutur.
Penerapan Nilai : Keberanian.
Bahan Bantu Belajar : Video, LCD.
Langkah / Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(3 Minit)
|
Mengucap dua kalimah syahadah dan membaca doa
:
أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله اللهم افتح علينا حكمتك
وانشر علينا من خزائن رحمتك يا أرحم الرحمين.
|
-
Murid
membaca doa secara beramai-ramai
|
|
Set Induksi
(5 Minit)
|
Papan warna
|
- Murid melihat guru menunjukkan papan warna.
- Murid menjawab soalan guru tentang papan warna
tersebut.
- Murid mendengar guru mengaitkan jawapan murid
dengan pelajaran yang akan dipelajari.
|
Bahan Bantu Belajar :
-
Papan
Warna
|
Langkah 1
(15 Minit)
|
Melihat dan mendengar perkataan warna :
1) Kuning
2) Biru
3) Hijau
4) Merah
5) Hitam
6) Putih
|
- Murid melihat guru menunjukkan gambar-gambar
yang melambangkan warna melalui tayangan video.
- Murid melihat paparan dan mendengar sebutan
perkataan.
|
Bahan Bantu Belajar :
-
Video
|
Langkah 2
(16 Minit)
|
Mendengar dan menyebut perkataan dengan
sebutan yang betul.
1) Kuning
2) Biru
3) Hijau
4) Merah
5) Hitam
6)
|
- Murid mendengar guru menyebut perkataan yang
terdapat dalam paparan video dengan sebutan yang betul.
- Murid mendengar sebutan guru dan mengulangnya
secara beramai-ramai.
- Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
- Murid membuat aktiviti (kolaj) di dalam
kumpulan.
|
Bahan Bantu Belajar :
- Video
- Lembaran Kerja
|
Langkah 3
( 16 Minit)
|
Latihan : membezakan warna melalui slaid yang ditunjukkan.
|
- Murid melihat slaid yang ditayangkan oleh
guru.
- Murid-murid menjawab soalan berdasarkan
soalan yang diajukan melalui slaid.
- Beberapa orang murid diminta untuk menjawab
soalan.
|
Bahan Bantu Belajar :
-
Slaid
|
Penutup
(5 Minit)
|
Aktiviti Pengukuhan
|
- Murid melihat sebuah video lagu berkaitan
tajuk warna yang ditayangkan oleh guru.
- Murid-murid menyanyi beramai-ramai.
|
Refleksi :
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
No comments :
Post a Comment